JE NAJVYŠŠÍ ČAS PREKOPAŤ CELÝ ÚRAD ŠPECIÁLNEJ PROKURATÚRY

Robert Fico na dnešnej tlačovej besede už po niekoľkýkrát prízvukoval, že na Slovensku je systém ovplyvňovania univerzálnych svedkov, ktorí sú zväčša vážení kriminálnici. Je to záver na základe zverejnených informácií za posledný týždeň a čo bolo výsledkom minulotýždňovej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. „Ja sa cítim – s prepáčením – ako u debilov. Ja som tú správu čítal, aj som počul, čo povedal pán Kollár. Vy ju všetci máte v písomnej podobe. Všetci ju čítame na internete. Hovoria nám médiá, že to nebudú dávať von a orgány činné v trestnom konaní sa nám vyhrážajú, že nás pozatvárajú , ak budeme o tejto správe hovoriť. Tu je informácia, ktorá hovorí o páchaní trestnej činnosti orgánmi činnými v trestnom konaní,“ povedal predseda strany SMER – sociálna demokracia.

R. Fico sa však rozhodol, že pôjde ďalej a urobí analýzu spomínaného dokumentu. „Podľa Slovenskej informačnej služby (SIS) sú univerzálni svedkovia kriminálnici namočení do najzávažnejšej trestnej činnosti a ktorým hrozí aj doživotný trest. No keby vám hrozil doživotný trest, takisto veľmi uvažujete, či nebudete spolupracovať s políciou, len aby ste na doživotie do väzenia nešli. SIS hovorí nielen to, že sú to vážení kriminálnici, ale že treba výrazne pochybovať o charaktere týchto ľudí a ktorých výpovede je potrebné dopĺňať inými dôkazmi. Prekvapuje ma vyjadrenie policajného prezidenta, ktorý povedal, že je vylúčené, aby obvinenie stálo len na výpovedi udavača. Nuž ale nie, že je to vylúčené, je to pravidlo. Skoro všetci, čo sedia vo väzbe, sú tam preto, lebo hovorili udavači a nie sú tam žiadne ďalšie dôkazy. Ďalej správa hovorí, že dochádza k manipulácii a koordinácii výpovedí a je dôvodné podozrenie z krivých výpovedí a z obvinení nevinných ľudí a ich posielania do väzby,“ priblížil R. Fico.

Predseda SMERu – SD  uviedol, že sa mu dostalo do ruky trestné oznámenie, ktoré podal exriaditeľ SIS V. Pčolinský. „Je to neuveriteľné, prišiel pán Beňa, ktorý povedal, že mu dával nejaké peniaze, že tie peniaze boli od Zora Kollára a cez Makóa prešli k nemu a on ich doniesol pánovi V. Pčolinskému. Jediný udavač, ktorý udáva je Beňa. Všetko tento Beňa pomenoval, všetky štyri mená, prečo jeho a Makóa neodstíhali a vypočuli ich ako svedkov? Prečo v prípade V. Pčolinského a Kollára došlo k vzneseniu obvinenia a k ich zadržaniu? Koordinácia ako hrom. Aby toho nebolo málo, 10. marca inšpekcia na základe návrhu trestného oznámenia, ktoré podal V. Pčolinský začala trestné stíhanie vo veci manipulácie trestných konaní a o 24 hodín prišlo komando, vykoplo  dvere V. Pčolinskému a zobrali ho do väzby.“

SIS ďalej v správe napísala, že ide o modus operandi manipulovania výkonov trestného konania a že tento bol informačnou službou zadokumentovaný spôsobom, ktorý umožňuje získané informácie použiť v trestnom konaní. Navyše tvrdí, že ide o konanie, ktoré ohrozuje bezpečnostné záujmy štátu a ústavne chránené piliere štátu. A čo na to predseda parlamentu? Že správa, ktorú prečítal v NR SR je totožná s tou zo 17. mája, len že chýbajú mená. Dokonca potvrdil, že sa tam bavili o živých prípadoch.

„Chcel by som dať do pozornosti všetkým obhajcom na Slovensku, ktorí sa venujú prípadom v citlivých kauzách, že je pravda, že sa to týka káuz Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik. Teda ak v týchto kauzách dochádzalo k univerzálnym svedkom, kooperácii výpovedí, nátlaku, manipulácii a dochádzalo k modus operandi, ako ovplyvňovať trestné konanie, títo ľudia musia byť okamžite prepustení na slobodu,“ myslí si Robert Fico.

Dnes bol zverejnený rozhovor s prokurátorom Kyselom, pričom R. Fico pripomína, že pokiaľ niekto robí rozhovor s niekým, ako je Kysel, nech sa hlavne opýta  na jeho zlyhania. „Druhýkrát disciplinárne stíhaný, pretože zmeškal rôzne lehoty. Ako napríklad posledný prípad, keď 57 dní nechal žiadosť na stole obvineného na prepustenie z väzby. Kysel povedal, že mohli sledovať ich mobily, keď chceli vedieť, kde sú. Okrem iného na Tureckom vrhu nie je žiadny signál, môže teda Kysel rozprávať, koľko chce. A že ak si niekto myslí, že sa tu manipuluje, môže podať trestné oznámenie a bude sa to vyšetrovať. Veď áno, V. Pčolinský podal trestné oznámenie a skončil vo väzbe. No a pokiaľ ide o pána Lipšica, z neho sa stal taký zametač. V prípade pána Repu, ktorý dávno nemal byť prokurátorom, urobil ho šéfom ekonomickej kriminality na NAKA. V prípade Kysela, pri všetkých jeho pochybnostiach, ktoré urobil, povedal, že to nič, vyriešil to nejakým pohovorom. A posledná informácia, ktorá teraz vyšla, kde advokát Krivočenko zomrel na covid vo väznici, tak sa zisťovalo, ako to bolo počas jeho väzby, najmä to, prečo mu nebolo umožnené stretnúť sa s notárom. Lipšic odpovedal, že všetko preveril a napísal, že vzhľadom na druh väzby, teda kolúznej  a na charakter trestnej činnosti sa nič nestalo. No malý omyl. On nebol v kolúznej väzbe. A keď sa na to prišlo, povedal, no tak stala sa chybička, ale aj tak máme pravdu,“ vymenoval.

Podľa R. Fica je toto neuveriteľná dehonestácia prokurátorského stavu, kde už musí zasiahnuť Generálny prokurátor. Úrad špeciálnej prokuratúry preto treba totálne prekopať, na Úrade špeciálnej prokuratúry nemôžu byť ľudia ako Lipšic, Kysel, Repa, Šurek, Čurilla, Chudý a ďalší, ktorí nemôžu vyšetrovať tieto vážne obvinenia.