MATOVIČ VYDAL LIPŠICOVI PRÍKAZ NA LIKVIDÁCIU SMERU, TÝRANÉHO IMRECZEHO TLAČIA DO NEPRAVDIVÝCH VÝPOVEDÍ

V piatok 2. júla vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) rozhodnutie v podobe vyhlášky, ktoré má reagovať na novú situáciu. SMER – sociálna demokracia podáva na Ústavný súd SR (ÚS SR) kvalifikovaný návrh v mene skupiny 30 poslancov Národnej rady (NR) SR, kde žiada, aby sa ÚS SR zaoberal touto vyhláškou, či je v súlade s Ústavou SR. V návrhu žiada, aby vyhláška bola vyhlásená za protiústavnú, ale aj o pozastavenie účinnosti tejto vyhlášky. Ide najmä o povinnosti v súvislosti s prekračovaním hraníc, ktoré sú v rozpore s Ústavou. ÚVZ na základe splnomocňujúceho ustanovenia príslušného zákona vydal vyhlášku, kde upravuje povinnosti občanov pri prekračovaní hraníc oboma smermi. „Poznáte náš principiálny názor, že očkovanie musí byť dobrovoľné a poznáte náš názor na medzinárodné dokumenty, ktoré hovoria o niektorých aspektoch pandémie. V tej sa jasne hovorí, že nikto nemôže byť diskriminovaný na báze, či je alebo nie je očkovaný. Vychádzajúc z tohto rozhodnutia parlamentného zhromaždenia Rady Európy chceme konštatovať, že povinnosť osôb, ktoré nie sú zaočkované ísť na 14 dní do karantény po návrate zo zahraničia je podľa nás diskriminačná a je v rozpore s Ústavu SR. Tá každému občanovi tohto štátu umožňuje návrat na územie Slovenska bez akýchkoľvek obmedzení. A toto je výrazné obmedzenie, ak niekoho nútite len preto, že sa na princípe dobrovoľnosti rozhodol nezaočkovať, ísť na 14 dní do karantény. Vytvára sa tak nenáležitý sociálny, právny, materiálny tlak na ľudí, aby sa dali zaočkovať, čo je takisto v rozpore s Rezolúciou parlamentného zhromaždenia Rady Európy,“ uviedol Robert Fico.

Mnohí ľudia, ktorí sú zamestnaní, budú čeliť ťažkým situáciám. Hoci na piaty deň je možné predložiť negatívny výsledok PCR testu, no na tých päť dní zamestnanci vypadnú z pracovného pomeru. Doteraz navyše nie je presne vyriešené, ako to bude s testami – niekto hovorí, že budú bezplatné, niekto, že bude  počet testov obmedzený na štyri kusy, potom bude treba testy platiť. 

Druhou témou tlačovej besedy bolo krivenie právneho štátu a zneužívanie trestného práva v boji proti opozícii. SMER – SD rok poukazuje na hrubé porušovanie základných práv ľudí, na to, že koalícia sa neštíti použiť najšpinavšie metódy vrátane krivých obvinení a kupovania svedkov. Navyše trestné konania voči vybraným osobám sú manipulované. SMER – SD k tomu predložil ďalší dôkaz, a to, že SIS dostala 20 miliónov eur ako prestup hlavného udavača Makóa do svojich radov. Bolo predložených niekoľko SMS správ s komunikáciou o manipulácii trestných konaní a tiež o negatívnej úlohe prokurátorov. 

Bývalý šéf NAKA B. Zurian poskytol rozhovor, v ktorom jasne potvrdil, že dochádza k manipulácii trestných konaní a kriveniu celého konkrétneho prípadu. „Veľmi vážne obvinenie z úst bývalého šéfa NAKA na D. Lipšica a na jeho ľudí hovorí, že je problém len tam, kde sú veci monitorované špeciálnou prokuratúrou. Tretia závažná vec, o ktorej B. Zurian hovorí, že súčasný minister vnútra (R. Mikulec) mal zobrať tisíce eur úplatok za IT projekt v čase, keď bol vo vojenskom spravodajstve. Na schôdzi národnej rady som predložil dôkaz, že kupujú udavačov. Nie je možné, aby hlavný udavač dostal obriu štátnu zákazku cez štátnu poštu vo výške 10 miliónov eur. Mnohí tvrdili, že nie je žiadny dôkaz o tom, že pán Makó niečo s touto firmou má. Mám k dispozícii výsluch pána Makóa, kde hovorí toto, citujem: „Niekedy v auguste 2020 som stretol môjho kamaráta, streli sme sa v Omnipolise, v budove na Trnavskej 100. Tu sídli moja firma LAMA SK, kde som výkonný riaditeľ,“ priblížil R. Fico.

No a napokon štvrtá vec, o ktorej hovoril B. Zurian je, že prokurátor špeciálnej prokuratúry pán Repa si vybral na východnom Slovensku dvoch vyšetrovateľov na prípade, kde bola nastavená aj kontrola, ktorá mala kontrolovať, či sa prípad bude riadne vyšetrovať. Táto však bola zrušená, čiže neexistuje žiaden dozor nad tým, čo táto skupina robí. „Táto skupina robí na obvinení vedenia SMERu v rokoch 2016 – 2020, že SMER je zločinecká organizácia. Špeciálna prokuratúra, ktorú vedie Lipšic sa rozhodla naplniť rozkaz Matoviča, že SMER – SD musí byť zničený. Aby naplnili túto úlohu, potrebujú nejaké dôkazy. Aj preto sa v poslednom období začali objavovať všelijaké klebety predovšetkým udavačov, ale je tu aj výpoveď človeka, ktorý momentálne sedí vo výkone väzby, pána Imreczeho. Ten hovorí o nejakých stretnutiach na úrade vlády alebo iných stretnutiach. Nedovolím si atakovať človeka, ktorý je vo výkone väzby. Viem si predstaviť, ako je tam týraný a psychicky mučený. Tlačia naňho, aby hovoril čokoľvek a mal šancu sa z tohoto pekla dostať. Nebezpečné je ale to, že takéto stretnutia nikdy neboli. Tlačia len udavačov a tlačia ľudí, ktorí sedia vo výkone väzby, aby rozprávali a vytvárali obraz na základe pokynu Matoviča,“ uzavrel R. Fico.