NA MDŽ PRINÁŠA SMER POMOC ŽENÁM PRI ZROVNOPRÁVNENÍ V ODMEŇOVANÍ

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa dnes na tlačovej besede vyjadril k situácii na Slovensku a taktiež k medzinárodnému sviatku dňa žien. „Blahoželám všetkým ženám k ich dnešnému sviatku, Medzinárodnému dňu žien, ktorý už viac ako storočie patrí medzi najvýznamnejšie a najviac oslavované sviatky na svete,“ gratuloval predseda strany SMER – SD

V tejto súvislosti informoval o iniciatíve, do ktorej strana SMER – SD vstupuje. „My sme hneď, ako sme nastúpili v roku 2006 prvýkrát do vlády, pripravili významnú novelizáciu Zákonníka práce, do ktorého sme dali paragraf 119 a), podstata ktorého spočíva v tom, že ženy musia mať v porovnaní s mužmi za rovnakú prácu aj rovnakú odmenu. Vychádzali sme z toho, že toto samotné ustanovenie bude postačovať, aby tu bola rovnosť v odmeňovaní mužov a žien. Musíme ale konštatovať, že naďalej na Slovensku vnímame rozdiely v odmeňovaní mužov a žien a tieto rozdiely sú väčšie ako 5%. Preto vítame iniciatívu Európskej komisie, ktorá predložila Rade a aj Európskemu parlamentu návrh transparentnosti odmeňovania,“ priblížil predseda strany Robert Fico.

SMER – SD prichádza s novelizáciou Zákonníka práce, v ktorej nadviaže na zakotvený paragraf 119 a) a chce zaviesť kontrolné mechanizmy a mechanizmy, ktoré budú aj sankčné. „Pokiaľ bude cítiť žena v zamestnaní, že je v odmeňovaní znevýhodňovaná a vykonáva tú istú prácu ako muži, aby jej anonymne vedel zamestnávateľ poskytnúť informáciu o plate jej mužských kolegov. Ďalej SMER – SD ide s návrhom, že v prípade, že tu bude tento platový rozdiel väčší ako 5% – pri rovnakom výkone práce ako muž a zamestnávateľ nedokáže vierohodne vysvetliť, prečo tento rozdiel tu je – bude môcť žena žiadať o vyrovnanie platu aj spätne,“ uviedol R. Fico.

GP SR A NEMECKÉ SÚDY DALI V PRÍPADE ÚNOSU VIETNAMCA ZA PRAVDU R. KALIŇÁKOVI

Pondelková tlačová konferencia strany SMER – SD sa venovala aj minulotýždňovému oznámeniu Generálnej prokuratúry SR, že všetky rozhodnutia, ktoré boli urobené v kauze únosu občana Vietnamu, boli správne a zákonné. „Je povinnosťou strany SMER – sociálna demokracia, a toto by som očakával aj od strany Hlas, veľmi jasne deklarovať voličom, ktorí stoja za týmito politickými stranami, že je potrebné robiť politické bodky za rôznymi pokusmi škandalizovať vládu, v ktorej bol SMER – SD v rokoch 2016 – 2020. Chcem dnes urobiť bodku za prípadom, na ktorom sa statočne priživovali novinári, na prípade, kde zohrali úlohu užitočných idiotov, pretože pomohli vytvoriť Slovensku veľkú medzinárodnú hanbu, ktorá nemala žiaden racionálny základ,“ uviedol R. Fico.

Generálna prokuratúra a rovnako aj nemecké súdy dospeli k záveru, že žiadny slovenský občan nenapomáhal k únosu žiadneho občana Vietnamu. Napokon je aj diskutabilné, či vôbec išlo o čin, ktorým niekoľko mesiacov živili mediálny priestor niektoré slovenské médiá. „Orgány dospeli k záveru, že neexistuje žiadna účasť slovenských občanov v nejakom prípade, o ktorom dohromady nič nevieme. My sme očakávali, že sa niekde objaví nejaké prepáčte v  strane SMER, prepáčte pán Kaliňák. A ak vám nestačí, čo povedala slovenská generálna prokuratúra, tak sa prosím oprite o závery nemeckých súdov, ktoré to isté konštatovali, že neexistuje žiadne prepojenie slovenských občanov v tejto kauze,“ uzavrel R. Fico.