NAPRÁVAŤ NEZÁKONNÉ ROZHODNUTIA PROTIÚSTAVNÝM ZÁKONOM, ABSOLÚTNE VYSTIHUJE AMATERIZMUS VLÁDY I. MATOVIČA

Dnes národná rada rokovala o veľmi vážnom zákone, ktorým vláda reaguje na opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou. SMER – SD nespochybňuje prijaté opatrenia z vecnej stránky, ale predstaviteľov strany šokujú reči koaličných poslancov, že prečo „otravujú“ s tým, či niečo je alebo nie je v súlade so zákonom. Počas pandémie bolo prijatých viacero opatrení, napríklad zatvorené reštaurácie, bary, fitness centrá, kúpaliská, ľudia boli držaní v izolácii alebo platili pokuty za porušenie nariadení Úradu verejného zdravotníctva. Na dnešnom rokovaní národnej rady bola zhoda v tom, že všetky opatrenia, ktoré zasahovali do ľudských práv, boli v rozpore s ústavou.
„Veľmi konštruktívne dnes SMER – sociálna demokracia konštatuje, že pokiaľ ide o riešenie do budúcnosti, cesta je jediná – všetky tieto opatrenia musia byť urobené v zákonnej forme a rovnako musia byť sprevádzané kompenzačnými krokmi. Malo by to teda vyzerať tak, že aj keď vláda ohlási opäť nejaké zatváranie, mali by povedať, na aké obdobie to idú urobiť, urobiť to zákonnou cestou a rovno ponúknuť ľuďom, ktorí v tejto oblasti pracujú kompenzáciu,“ povedal na dnešnej tlačovej besede predseda strany Robert Fico.

Vláda však dnes prišla a tvrdí, že všetko, čo bolo urobené v minulosti, je v poriadku. Viacerí predstavitelia štátu však uznali, že tí, ktorých sa týkali obmedzenia, sa s vysokou pravdepodobnosťou budú môcť obrátiť so žalobami proti štátu a vyžadovať odškodnenie.

Robert Fico dnes navrhol koaličným poslancom, aby stiahli tento návrh zákona z rokovania národnej rady, aby ho vrátili vláde na prerokovanie a tiež avizoval, že pokiaľ bude zákon prijatý v dnešnej podobe, strana sa opäť obráti na ústavný súd. Dnešný deň však opäť potvrdil úplnú nepripravenosť vládnej koalície z profesionálneho hľadiska.

tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia