PÁN MINISTER KRAJČÍ, UŽ NEVÁHAJTE, ODSTÚPTE

Minister Marek Krajčí sa na jednej z posledných tlačových besied vyjadril, že je na krajíčku a ak ho budeme veľmi lámať, tak to vzdá a odstúpi. „Pán minister, ja rozumiem, že ste veľmi kresťansky založený, ale asi sa zhodneme, že pomáhaj blížnemu svojmu neznamená, že máte dosadiť svoju sesternicu do predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tobôž nie, keď prednedávnom ako šéfka revízneho oddelenia tej istej poisťovne neustriehla niekoľko miliónov, za čo aj dostala výpoveď,“ uviedli podpredsedovia strany SMER – sociálna demokracia E. Kaliňák a Ľ. Blaha. V tejto súvislosti žiadajú ministra, či by mohol verejnosti vysvetliť toto podozrenie z rodinkárstva. „Povedzte – je pani Beáta Havelková vaša vlastná sesternica? Dohodili ste jej teplé miestečko? Nie je to na odstúpenie z postu ministra? Toto je tá vaša pomoc blížnym?“ reagoval E. Kaliňák na kroky ministra zdravotníctva.

Ľ. Blaha k tomu dodal: „Pomáhať ste mali skôr lekárom, záchranárom či sestrám a medikom. Napríklad odmenami, ktoré ste im sami sľúbili za ich nadštandardné výkony v čase pandémie. Alebo tým, že im nakúpite a zabezpečíte všetky potrebné ochranné pomôcky.“ Žiaľ, zatiaľ nie sú ani odmeny, ani ochranné pomôcky. Dokonca aj za tie ochranné pomôcky, ktoré sa k naším doktorom dostali, ministerstvo nezaplatilo a ich výrobcom dlží už viac ako 93 miliónov.

Podpredsedovia poukázali aj na ďalší prešľap: „Slovenskí vedci na východe prišli s prelomovým patentom na pľúcny ventilátor. Celý svet onemel a krajiny sa nevedeli dočkať, kedy ich budú môcť vo veľkom nakupovať. No naša vláda, ktorá má aktuálne voľných 5 miliárd na podporu rôznych projektov si povedala, že na Slovensku na to nemáme kapacity a patent sme predali Amerike, kde sa ide tento ventilátor vyrábať vo veľkom.“

A ďalej pokračovali: „Rozbili ste inštitút zdravotnej politiky, odišli od vás desiatky expertov a vaša výmena riaditeľov nemocníc prebehla tajne, za čo bola kritizovaná zo všetkých strán. Čuduj sa svete, to, či je niekto veriaci alebo je členom nejakej náboženskej ustanovizne ešte neznamená, že zvládne viesť nemocnicu. Napriek tomu ste sa práve týmto kritériom riadili pri ich výbere. Výsledok? Niekde dávajú lekári radšej výpovede, inde spisujú petície a v Poprade už dokonca otvorenými protestami vyhnali nového riaditeľa,“ upresnili.

Ako ďalší z chybných krokov uviedli hodinovú výpoveď riaditeľa detskej nemocnice v Bratislave, docenta Kuželu, keď ako hlavný dôvoď minister uviedol, že neplatil odvody do sociálnej poisťovne. Avšak to, že nový, ministrom dosadený lesník ich neplatí, je podľa všetkého v poriadku.

Na záver E. Kaliňák spolu s Ľ. Blahom vyzvali ministra: „Pán minister, nezvládate to. Na dennej baze čítame zúfalé hlasy zo zdravotníctva, že ste ich nepripravili na druhú vlnu, že im chýba vybavenie, že sa odkladajú operácie, že sme potápajúca sa loď, ktorej chýba kapitán. A do toho rodinkársky škandál… Obávame sa, že vaše ďalšie zotrvávanie vo funkcii ministra zdravotníctva už doslova ohrozuje zdravie Slovákov a funkčnosť nášho zdravotníctva. Ja viem, vaša sesternica vás potrebuje, ale predsa… Pán Krajčí, už nečakajte na žiadne ďalšie znamenie. A odstúpte.“

Bože chráň, aby na Slovensku bolo viac obetí kvôli odloženým operáciám, ako obetí v súvislosti s covidom!

tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia