PREDLŽOVANIE NÚDZOVÉHO STAVU JE FRAŠKOU

Včerajšie rokovanie národnej rady bolo vyvolané vládou SR kvôli opätovnému predĺženiu núdzového stavu na Slovensku. Popritom samozrejme prichádzajú ďalšie návrhy vlády v skrátenom legislatívnom konaní. Strana SMER – SD je zásadne proti predĺženiu núdzového stavu, nakoľko je absolútne neopodstatnený. Predkladané uznesenie, ktoré dala vládna koalícia do národnej rady nehovorí nič o tom, čo má núdzový stav riešiť. Hovorí o tom, aký je vývoj pandémie. Nehovorí o tom, aké opatrenia prijali alebo chcú prijať, či ako boli opatrenia vyhodnotené. Naopak predlžovaním núdzového stavu demonštruje vláda snahu opakovane celoplošne testovať. 

Predlžovanie núdzového stavu podmieňujú dokonca preočkovaním celej populácie na 60% až 80%. Navyše sa zrazu objavila informácia, že skončením núdzového stavu by nebolo možné centralizovane zabezpečiť distribúciu testov aj pre neverejných poskytovateľov. Po novom súkromná MOM (mobilné odberové miesto) dostane jednorazovo za vytvorenie podmienok, aby mohli testovať, 1100 eur a mesačne paušál 30 tisíc eur za podmienky, že musia garantovať 250 testov denne. V prípade, že dosiahnu toto číslo, dostanú ďalšie dve eurá navyše za otestovaných ľudí.  Dnes je na Slovensku 356 súkromných MOM. Situácia s obcami a mestami bola však iná. Obce a mestá dostali za každého otestovaného päť eur bez ohľadu na to, či dokázali pokryť všetky režijné náklady, no doteraz nemajú mnohokrát ešte vyplatené náklady.    

„Preto sme prišli s návrhom, kde meníme uznesenie tak, že NR SR nesúhlasí s opakovaným predlžením núdzového stavu. Ďalej vyjadruje znepokojenie s vývojom pandemickej situácie a najvyšším počtom úmrtí na covid na svete v počte na 1 milión obyvateľov. Vyjadruje úctu a uznanie všetkým, ktorí bojujú s covidom v prvej línii. A ukladáme vláde, aby prijala účinné legislatívne opatrenia, ktoré by mohli využiť na boj proti pandémii, ale bez núdzového stavu. Zabezpečiť odolnosť zdravotníctva, aby boli schopní zvládať najakútnejšie stavy a nie aby vyťažovali zdravotníkov na nezmyselné plošné testovanie. Zabezpečiť včasnú diagnostiku a včasné ošetrovanie pozitívnych na covid 19,“ upresnil J. Blanár. 

Podpredseda strany Ľ. Blaha sa pýta, prečo je pandemická situácia na Slovensku taká zlá. „Robíme podobné opatrenia, aké robia v iných krajinách, napriek tomu tu máme takéto rekordné čísla. Človek nemusí byť génius, aby na to prišiel. Jediné, čo my robíme a iní nerobia je povinné celoplošné testovanie. Od novembra tu Igor Matovič robí zo Slovákov pokusných králikov a jeho experiment zjavne nevyšiel. Keď sa teda pýtame, čo ďalej, v prvom rade akákoľvek diskusia musí začať tým, že chceme zrušiť celoplošné povinné testovanie. Chceme zrušiť povinnosť ľudí, ktorí musia chodiť do ulíc na testovanie a tým pádom sa britská mutácia ďaleko viac roznáša, je to absolútne kontraintuitívne,“ uviedol. Podľa neho je najväčšou tragédiou Slovenska, že my covid neliečime. Pýta sa, prečo neponúkneme ľuďom experimentálnu liečbu Ivermectin? Prečo až rok trvalo ministrovi zdravotníctva, kým podpísal 9 tisíc dávok na Slovensko? 

Podpredseda strany L. Kamenický sa vyjadril k ekonomickým dopadom núdzového stavu. Podľa neho sme najhorší v EÚ, čo sa týka pomoci obyvateľom. Na jednej strane vláda sľúbila okolo miliardy mesačne, pričom dáva asi 100 miliónov. Ľudia predávajú svoje majetky, aby prežili. Vláda si neuvedomuje, aký dopad má pandémia na ľudí. Ľuďom končia odklady splátok. Nezamestnanosť nám stúpa, je na úrovni 8,5%. 

Dnes poslanci strany SMER – SD predložili uznesenie, v ktorom žiadajú, aby sa národná rada zaoberala plánom obnovy, ktorý je nedostatočný a vláda ho absolútne nezvláda. 

Link na video TB: https://fb.watch/3SglWNwYP0/