SLOVENSKÁ DIPLOMACIA NA ČELE S I. KORČOKOM STRÁCA REŠPEKT, MALA BY PRETO PRESTAŤ S JEDNOSTRANNOU POLITIKOU

Podľa Roberta Fica sa suverenita štátu nebuduje jej napísaním do ústavy, ale buduje sa konkrétnymi krokmi. Súčasná vláda však robí kroky, ktoré ešte viac ponižujú Slovenskú republiku. „Ja môžem o týchto otázkach hovoriť. Protestovali sme otvorene napríklad proti bombardovaniu Belehradu. Prvý krok po našom nástupe do vlády bolo, že sme stiahli vojakov z Iraku, hoci sme boli kritizovaní. Slovensko patrí medzi štáty, ktoré doteraz neuznali Kosovo. V otázke migrácie sme stáli proti povinným kvótam a bola to Slovenská republika spoločne s Českou republikou, ktoré zabezpečili, že povinné kvóty neboli nikdy schválené. My sa pýtame, kde je dnes minister zahraničných vecí a  kde je celá vláda, keď v Európe na hodinovej báze každý rieši problém  odpočúvania vrcholných politikov Nemecka, Francúzska, Švédska, Nórska, Holandska. Celkom chápem pani Merkelovú, ak používa výrazy, že je to neprípustné, aby sa medzi spojencami niečo takéto dialo. Pred niekoľkými rokmi americká tajná služba pravdepodobne s pomocou Dánska odpočúvala Merkelovú, francúzskych predstaviteľov, odpočúvala opozičných politikov v Nemecku. A to sme krajiny, ktoré sme spolu,“ uviedol predseda strany SMER – sociálna demokracia.

Preto Robert Fico s plnou vážnosťou za stranu SMER – SD povedal, že odpočúvanie partnerov v rámci NATO je odsúdeniahodné, je to doslova akt elektronického terorizmu. Uviedol príklad, že keby Rusko odpočúvalo politikov v spomínaných krajinách, naša ambasáda v Moskve a naši politici v Bratislave by sedeli na americkom veľvyslanectve a radili sa, ako Rusku urobiť zle. Povedal, že si nechce ani predstaviť, čo sa dialo v roku 2018, keď sa na Slovensku udiala vražda novinára, kto nás všetko odpočúval a aké mali informácie. Preto vyzval ministra zahraničných vecí I. Korčoka, nech naberie odvahu a s celou vládou povedia aspoň jedno slovo, že to odcudzujú, že sa budú pýtať americkej veľvyslankyne, ako je to možné, že sa takéto niečo deje. 

Podpredseda strany SMER – sociálna demokracia a podpredseda NR SR Juraj Blanár kritizoval vedenie rezortu zahraničných vecí za dvojaký meter, ktorý používa v medzinárodnej politike a za jasne nekritický prístup, ktorý škodí suverenite Slovenskej republiky v medzinárodnom prostredí. Blanár uvádza, že „od nedele nebolo počuť od ministra Korčoka žiadne stanovisko ohľadom kauzy odpočúvania vrcholových politikov EÚ zo strany Spojených štátov. Chceme preto pripomenúť pánovi Korčokovi, že Vrbětice nie sú do dnes vyšetrené a samotný prezident ČR M. Zeman uviedol, že sa v tomto prípade pracuje minimálne s dvoma ďalšími variantmi. Slovenská strana a slovenská diplomacia, však už v momente vedela, že sú v tomto prípade zapojené tajné služby cudzích mocností, že je v ňom ruská strana, a z večera do rána sme vyhostili ruských diplomatov, bez toho, aby naša diplomacia jasne zvážila, čo treba presne a s diplomatickým citom urobiť. Je tu jasne vidieť jednostranný a nekritický pohľad zo stany našej diplomacie pod vedením I. Korčoka.“

Člen predsedníctva Igor Melicher tvrdí, že slovenská diplomacia sa od nástupu I. Korčoka na post ministra zahraničných vecí správa veľmi neprofesionálne. Posledný rok reaguje na situácie na zahraničnú politiku značne neproporcionálne a v medzinárodnom priestore sme podľa neho stratili rešpekt. Slovenská zahraničná politika sa podľa jeho slov musí robiť tak, že sa budeme pozerať na všetky štyri svetové strany, nakoľko musíme v Európskej únii zohrávať úlohu akéhosi mosta a počúvať a nie slúžiť iba jednej svetovej strane. „To, čo sa stalo pri odpočúvaní vrcholových politikov zo strany Spojených štátov amerických len preukazuje slabosť  európskej bezpečnosti a vyzýva na to, aby sme si v novom, multipolárnom, svete našli svoje miesto a bezpečnosť, ktorá by nebola postavená na vplyve iných veľmocí. Preto je dôležité vyzvať ministra zahraničných vecí, aby prestal strkať hlavu do piesku a začal reagovať na túto neprípustnú situáciu. Slovenská diplomacia by mala stáť pevne za národnými záujmami a v medzinárodnom priestore ich suverénne presadzovať,“ uzavrel Igor Melicher.

www.smer-pk.sk