SMER-SD: PODÁVAME TRESTNÉ OZNÁMENIE NA VEDENIE SLOVENSKEJ POŠTY PRE MARENIE REFERENDA

Správanie sa vedenia Slovenskej pošty pod vedením SaS je neprijateľné. Strana SMER – sociálna demokracia dôrazne protestuje proti rozhodnutiu vedenia Slovenskej pošty mariť petičnú akciu pre vyvolanie referenda. Keďže ide o trestný čin, podávame na vedenie Slovenskej pošty trestné oznámenie.

Ešte pred pár dňami sme Slovenskú poštu obhajovali a žiadali slovenskú verejnosť o dôveru v túto inštitúciu. Žiaľ, po informáciách, ktoré sme sa dnes dozvedeli od Slovenskej pošty a občanov z celého Slovenska, musíme tento postoj prehodnotiť. Slovenskej pošte sa dnes nedá dôverovať.

Referendum o skrátení volebného obdobia vyvoláva v radoch vládnej koalície veľmi nepríjemné pocity. Dôkazom je aj vyhlásenie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa, ktorý označil referendum za frašku a vyzval na to, aby sa odložilo takmer o dva roky, aby sa konalo súčasne s komunálnymi voľbami. Referendum je najvyššia forma priamej demokracie a z nej má vláda I. Matoviča najväčší strach. Boja sa vôle ľudu, boja sa, že ich ľudia za ich amatérsky výkon vlády a zanedbávanie ich kvality života, odstavia od moci.

Pred pár dňami sme oznámili, že vytlačíme veľké množstvo obálok a zaplatíme ich. Uviedli sme presné detaily a adresu P. O. Boxu, na ktorý je potrebné vyplnené petičné hárky zaslať. Dnes nám pošta oznámila, že nemieni doručovať obálky, ktoré nebudú výslovne označené symbolom „Referendum 2021.“ Ak to teda občan výslovne neoznačí, pošta uviedla, že nebude takúto zásielku doručovať. Pýtame sa – čo má toto znamenať? Marenie petičného práva je trestný čin, ktorý nemôže zostať nepovšimnutý.

Pokusy o marenie referenda dnes vidíme najmä zo strany premiéra I. Matoviča a zo strany SaS. Ak pošta trvá na výslovnom označení obálky symbolom „Referendum 2021.“ môže sa stať, že toto označenie bude fungovať ako rozpoznávacie znamenie, na základe ktorého bude pošta referendum sabotovať a zastavovať konkrétne obálky. Pre ochranu pred zneužitím sme ponúkli Slovenskej pošte efektívne možnosti ochrany. Nechceli sme, aby bola zasielanie obálok zneužité tak, že niekto vytlačí milión kusov obálok a potom nás bude pošta tlačiť do preplatenia 650 tisíc eur za prázdne obálky. Preto sme navrhli Slovenskej pošte ochranný QR kód, ktorý zástupcovia pošty odmietli.

Sme zhrození a dôrazne protestujeme proti tomu, aby sa takýmto spôsobom marilo právo občanov Slovenskej republiky na slobodné vyjadrenie názoru a zaslanie petičných hárkov týkajúcich sa referenda. V tejto veci je potrebné spomenúť si na obdobie, keď sa marilo referendum za vlády HZDS. V prostredí slovenskej, ale aj svetovej verejnosti to vyvolalo veľký rozruch. To, čo dnes predvádza Igor Matovič a nominanti SaS na Slovenskej pošte je zásah do najzákladnejších ľudských práv. Je až neuveriteľné, ako hlboko môžu vo vládnej koalícii klesnúť.

Práve preto sme urobili patričné úpravy. Na distribúciu petičných hárkov využijeme komerčnú službu, doručená obálka bude, samozrejme, so zaplateným poštovným a predtlačenou adresou. Občania tak môžu zásielku bezplatne odoslať na uvedenú adresu. V prípade akýchkoľvek pochybností o profesionálnom prístupe Slovenskej pošty majú občania možnosť obrátiť sa na ktorúkoľvek okresnú alebo krajskú kanceláriu strany SMER – SD. Dúfame, že celý priebeh zvládneme v relatívne krátkom čase. Zber petičných hárkov budeme riešiť aj prostredníctvom našich okresných štruktúr, pretože sme nečakali, že sa táto akcia stretne s marením už od samého začiatku. Zo strany vládnej koalície ide opäť o pokles v úrovni demokracie a obmedzovanie základných práv občanov.