ZA VYTVORENIE OBLUDNÉHO MECHANIZMU POSIELANIA NEVINNÝCH ĽUDÍ DO VÄZBY MUSÍ MINISTER MIKULEC SKONČIŤ

Dnes popoludní predložilo vedenie strany SMER – sociálna demokracia do podateľne Národnej rady (NR) SR návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra R. Mikulcovi. Robert Fico uviedol, že podľa kompetenčného zákona SR je to ministerstvo vnútra, ktorého úlohou je zabezpečovať ochranu ústavného zriadenia SR a je to aj ministerstvo, ktoré sa zaoberá otázkami bezpečnosti, ochrany práv, života a zdravia občanov. „Sme však svedkami udalostí, ktoré potvrdzujú totálny rozpad právneho štátu, potvrdzujú narušovanie pilierov právneho štátu a pokiaľ je do týchto procesov negatívne zapojené ministerstvo vnútra a jeho orgány, niekto musí niesť politickú zodpovednosť. Z tohto titulu viac ako 30 poslancov podpísalo návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra, pánovi Mikulcovi,“ uviedol predseda strany SMER – SD R. Fico.

Ako hlavný argument R. Fico uviedol, že v rámci ministerstva vnútra existuje pracovná skupina, ktorá rieši mediálne kauzy – Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik. Pre túto skupinu je typické, že vyhľadáva udavačov v prebiehajúcich konaniach za účelom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu. Tá spočíva v podávaní účelových výpovedí proti vopred vytipovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné stíhanie. K tomuto existujú reálne poznatky a nie sú to len tvrdenia SMERu – SD. Politická zodpovednosť ministra vnútra je teda obludná, keď dovolí, aby v rámci ministerstva vnútra takto fungovali jednotlivé systémy. „Keďže Matovič a spol. niečo porozprávali pred volebnou kampaňou a povymýšľali si, tak museli s tým niečo urobiť. Ale keďže neexistuje nič relevantné a potrebovali nejaké výsledky, tak sa rozhodli, že vytvoria mechanizmus, ktorý bude posielať nevinných ľudí do väzby. Našli si na to profesionálnych zločincov a povedali im, ak nám budete pomáhať a budete udávať, tak sa nebudeme zaoberať vašimi vecami, ale budeme sa zaoberať len ľuďmi, ktorých vy udáte,“ priblížil R. Fico.

SMER – SD už predložil viaceré SMSky, trestné oznámenia, úradné záznamy, no ešte viac relevantnosť týchto činov potvrdzujú rozhodnutia generálnej prokuratúry a všeobecnej prokuratúry. Preto, ak je pravda, že existuje pracovná skupina, ktorá takto manipuluje trestné konania, Robert Fico považuje za nevyhnutné, že je potrebné oddeliť ľudí, ktorí sú podozriví zo spáchania závažnej trestnej činnosti od slušných pracujúcich v rezorte ministerstva vnútra.

www.smer-pk.sk