Samosprávny kraj a úrad práce ponúkajú pomoc pri zveľaďovaní obcí

Prešovský samosprávny kraj pokračuje aj v tomto roku v spolupráci s miestnou samosprávou a ponúka obciam spoluprácu pri jarnom upratovaní. Obce majú totiž možnosť využiť na zveľadenie svojho katastra nezamestnaných i poberateľov sociálnych dávok, ak podpíšu zmluvu s úradom práce. Samosprávny kraj ponúka obciam možnosť využiť týchto pracovníkov aj na úpravu okolia regionálnych ciest. Pri prácach na majetku, ktorý patrí Správe a údržbe ciest (SÚC) PSK, budú cestári poskytovať aktívnu súčinnosť.

 

„Snažíme sa len využiť sedliacky rozum. Obce majú občanov z úradu práce, nám zase chýbajú pracovníci na jednoduché práce pri údržbe ciest II. a III. triedy. Preto ponúkame obciam aktívnu spoluprácu: oni poskytnú pracovníkov, my zabezpečíme materiál a pracovné prostriedky. Výsledkom budú vykosené priekopy, čisté parkoviská a upravené okolie ciest,“ vysvetľuje nápad podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Radoslav Čuha. Rozsah prác, ktoré môžu nezamestnaní takto realizovať, je skutočne bohatý. Patrí sem čistenie a upratovanie priekop a rigolov, čistenie priepustov, natieranie zábradlí a zvodidiel, čistenie dopravných značiek, prerezávka stromov a kríkov či kosenie priekop.

 

Ako potvrdila riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Alena Krištofíková, možností ako využiť nezamestnaných je viacero: „Zákon o pomoci v hmotnej núdzi ponúka starostom pomoc vo viacerých ustanoveniach, či už ide o dobrovoľnícke práce, malé obecné služby, alebo povinnosť odpracovať si pomoc v hmotnej núdzi. Oceňujeme záujem samosprávneho kraja zapojiť sa aktívne do tohto procesu. Zmluvy podpisujeme priebežne počas roka podľa požiadaviek starostov.“

 

V minulom roku túto možnosť využili len štyri samosprávy v Prešovskom okrese – mesto Prešov a obce Kvačany, Miklušovce a Fintice. Správa a údržba ciest im poskytla farby, štetce, riedidlá na údržbu mostov v blízkosti obcí alebo priamo v obci. Spoluprácu s prešovským úradom práce i krajskými cestármi si pochvaľujú: „Pracovníci zabezpečujú čistenie verejných priestranstiev, cintorína a rôzne pomocné stavebné práce. Cítia spolupatričnosť, majú záujem a urobili obrovský kus práce pre obec,“ konštatuje starosta Bajerova Vladimír Mrúz.

 

Ako dodal Pavol Veteráni, starosta z maličkej obce Kvačany, „bol by som bez nich úplne stratený. Od jari do jesene udržiavajú celú obec čistú a upravenú. Ak chce malá obec udržať rozpočet, je to jediná šanca, ako zabezpečiť údržbu a čistotu na úrovni.“

 

Výraznejšia spolupráca s miestnou samosprávou sa však v minulom roku nerozbehla. Viacerí starostovia nemajú záujem s úradmi práce spolupracovať pri čistení ciest mimo katastra obce, pretože to prináša viac práce, predovšetkým pre malé obce. Pracovníkov treba vybaviť ochrannými pracovnými prostriedkami, označiť pracoviská, zabezpečiť dodržiavanie bezpečnosti pri práci a predovšetkým pracovníkom určiť prácu: „Stojí to dosť námahy. Nestačí totiž zadať prácu. Ak chceme, aby niečo robili, musíme ich kontrolovať. Ale stojí to za to,“ hodnotí Vladimír Mrúz.

 

V súčasnosti Správa a údržba ciest PSK eviduje záujem z 20 obcí Prešovského a Svidníckeho okresu. Až po podpise zmlúv však bude definitívne jasné, kde sa tento model bude realizovať. „Ak niekto hľadá riešenie, ako pomôcť obci, je to ideálny model, ktorý umožní zveľadiť obec a jej blízke okolie,“ pripomína Radoslav Čuha.

Starostovia, ktorí majú záujem o túto možnosť spolupráce, sa môžu kontaktovať emailom alebo telefonicky na koordinátora týchto aktivít zo Správy a údržby ciest PSK, ktorým je Ladislav Holík,
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
, telefón 0905 926 045.