AK POCÍTIME PODPORU VEREJNOSTI, SME PRIPRAVENÍ SPUSTIŤ PETÍCIU NA VYPÍSANIE PREDČASNÝCH VOLIEB

Predstavitelia strany SMER – sociálna demokracia absolútne nevidia dôvod na predĺženie núdzového stavu. Podľa predsedu strany Robert Fica si I. Matovič a ministri „šliapu po jazyku“, keď podľa nich bolo celoslovenské testovanie mimoriadne úspešné a jedným dychom hovoria, že sa situácia zhoršuje a je potrebné prijímať ďalšie obmedzujúce opatrenia. Pre Roberta Fica je však núdzový stav nezmyselný a ľudí poškodzujúci. „Mala by si slovenská verejnosť uvedomiť, že núdzový stav a obmedzenia, ktoré Matovič nachystal verejnosti budú platiť aj počas vianočných sviatkov. Mala by si uvedomiť, čo to bude znamenať v období, keď ľudia chcú niekoho obdarovať darčekom. Čo to bude znamenať z hľadiska ekonomického zvládnutia Vianoc. Igor Matovič a jeho spoločnosť nepredložili žiadne relevantné dôvody, pre ktoré bolo potrebné prijať toto nezmyselné rozhodnutie. Igor Matovič miluje krízové situácie, pretože ich zneužíva, miluje obmedzovanie ľudských práv. On sa teší z toho, že ľudia nemôžu ísť von napríklad 17. novembra protestovať proti jeho vláde a dnes to povedal veľmi presne, že bojí sa pokiaľ ide o noci možno nejakých protestov alebo zhromaždení pred jeho domom,“ upresnil R. Fico.

Ak by bola strana SMER – SD súčasťou vlády, neprikročila by k predĺženiu núdzového stavu a ponúkol by filozofiu upokojenia, pokoja v štáte a hlavne myšlienku, že je potrebné naučiť sa s pandémiou žiť. Preto predseda strany považuje za nezmyselné ponuky pre majiteľov reštaurácií, divadiel a fitnesscentier urobiť sami odbery.

Strana SMER – SD je presvedčená, že vláda I. Matoviča nehanebne klame, keď tvrdí, že nemá zdroje, aby pomohla podnikateľom a ľuďom. Má o 8 miliárd viac peňazí na pomoc, napriek tomu je pomoc na poslednom mieste v EÚ. „My by sme určite použili finančné prostriedky, ktoré má vláda k dispozícii a nehovoríme o nereálnych peniazoch. Určite by sme veľmi intenzívne pracovali na tom, ako ísť na pôdu EÚ a spolupracovať s Komisiou o pláne obnovy. Významná agentúra Fitch znížila hodnotenie SR. Chcel by som pripomenúť Matovičovi, ktorý ani netuší, čo mu teraz budem hovoriť, čo to preňho znamená. Akonáhle by Slovensko kleslo ešte nižšie v tomto hodnotení, budeme mať problém pri požičiavaní si peňazí na finančných trhoch, budeme mať problém s investormi a bude problém so splácaním dlhu,“ uviedol R. Fico.

Na stranu SMER – SD sa obracajú doslova tisíce ľudí a pripomínajú, že nestačí byť iba opozíciou. Treba ísť ešte ďalej a byť dôraznejší. Preto strana ponúka vlastné riešenie. „Zajtra je schôdza národnej rady, ja sa opäť obrátim na odídencov, ale budem veľmi úprimný a teraz sa obraciam ku každému jednému občanovi SR, ktorý si želá túto schôdzu. Budete svedkami dvoj, možno trojdňovej špiny v parlamente. Budete svedkami útokov, kriminalizácie, nadávania. My budeme, samozrejme, argumentovať dôvodmi, prečo má táto vláda odísť. Aj keď sa nám nepodarí na schôdzi národnej rady povaliť vládu I. Matoviča, my to urobíme, lebo ľudia to od nás chcú. Pôjdeme do parlamentu a budeme sa za ľudí biť,“ prisľúbil R. Fico.

Predseda strany R. Fico sa obrátil na občanov SR s otázkou, či je naozaj taká vôľa na odchod tejto vlády, ako to cítia po niekoľkých mesiacoch. „Ľudia, obraciam sa na vás a pýtam sa – ste pripravení ísť do referenda? Ste pripravení prísť podpísať petičné hárky? Potom prídete do referenda o predčasných parlamentných voľbách? SMER – sociálna demokracia má veľký rešpekt k referendám. A má rešpekt preto, pretože jediné referendum, ktoré bolo úspešné, bolo referendum o vstupe do Európskej únie. Ak majú ľudia naozaj pocit, že už bolo dosť ponižovania, porušovania práv a nedemokratických postupov, vyzval ich R. Fico k podpore referenda. „My potrebujeme cítiť podporu v tejto myšlienke. Ak túto podporu budeme cítiť, spustíme zber podpisov na petíciu. Ale musíme vidieť, že naozaj to tak je,“ uzavrel R. Fico.

Strana zároveň prijala stanovisko, že podporí, aby ľudia prišli pokojne a demokraticky vyjadriť svoj názor. SMER – SD pripravuje aj svoju vlastnú formu protestu, pričom od spájania s organizátormi avizovaných protestov sa dištancuje.