PÁN MINISTER, ZAČNITE KONEČNE RIEŠIŤ PROBLÉMY POĽNOHOSPODÁROV A POTRAVINÁROV

Od začiatku nástupu vlády začal minister pôdohospodárstva J. Mičovský rozdeľoval poľnohospodárov na „malých“ a „veľkých“. Napriek tomu, že si ako minister do svojho poradného tímu vyberal odborníkov, veľa ľudí od neho odišlo, čo poukazuje na fakt, že na ministerstve niečo nie je v poriadku. „Aj malí farmári už protestujú a píšu list premiérovi, zhodou okolností tí farmári, ktorí pred voľbami spolu s pánom ministrom protestovali. A sú to tí malí farmári, ktorí tiež poukazujú na nekomunikáciu,“ priblížil v nedeľnej diskusnej relácii podpredseda strany R. Takáč.

Taktiež poukázal na tri dôvody, prečo minister s farmármi nekomunikuje: „Chýba akákoľvek podpora v rámci plánu obnovy pre poľnohospodárov a potravinárov, je tu na stole nové programovacie obdobie 2021 – 2027 v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, kde treba veľmi intenzívne v Bruseli robiť všetko pre to, aby slovenskí poľnohospodári dostali všetko to, čo majú aj západní a samozrejme, že tu nemáme žiadnu pomoc od štátu počas kovidu pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov,“ uviedol podpredseda strany.

Podľa R. Takáča ministerstvo slovenským poľnohospodárom a potravinárom za sedem mesiacov absolútne finančne nepomohlo, bola jedine vypísaná výzva z európskych peňazí pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov, ktorá sa ani nedočerpá, lebo nie je možné, aby sa ako žiadatelia uchádzali pekári, ktorí boli v rámci prvej vlny dennodenne v práci. Navyše štát zvýšil nájomné práve im.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) má výhrady voči komunikácii ministra, ktorý nepočúva odborníkov. „Myslím si, že je na čase, pán minister, aby ste začali normálne fungovať, nerozdeľovať poľnohospodárov, začali ich počúvať a riešiť veci tak, aby sa všetci spojili a aby dosahovali to, čo ste si aj v rámci Programového vyhlásenia vlády dali. Určite nie je na mieste zľahčovanie, skôr opačne, zamyslenie a začať opätovne riešiť danú situáciu, v rámci pôdohospodárstva,“ povedal R Takáč.

Keďže v rámci rozpočtu sa nachádza málo finančných prostriedkov pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo, podpredseda SMERu Takáč vyzval ministra Mičovského, aby sa na vláde postavil premiérovi aj ministrovi financií a „vybojoval“ do rozpočtu viac peňazí na fungovanie tohto rezortu.

tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia