Múzeá a galérie kraja navštívilo v minulom roku takmer 334 tisíc návštev

Múzeá a galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja navštívilo v minulom roku takmer 334 tisíc návštevníkov. Z tohto počtu takmer tretinu – 100 tisíc – predstavovali žiaci a študenti. Takmer 75 tisíc návštevníkov pricestovalo zo zahraničia, predovšetkým z Poľska a Česka, ale aj z Ruska, Ukrajiny alebo Maďarska.

Najnavštevovanejším kultúrnym zariadením v Prešovskom samosprávnom kraji za rok 2015 zostalo s výrazným náskokom Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni. Hrad a skanzen si v minulom roku prišlo pozrieť 143 550 návštevníkov, z toho viac ako tretina z nich (53 218) pricestovala zo zahraničia. Oproti roku 2014 sa počet návštevníkov znížil asi o 2 000, riaditeľ Dalibor Mikulík to však nepovažuje za dramatické: „Pri takom počte sa to bežne môže stať. Počet 140 000 ľudí predstavuje asi hranicu, koľko turistov dokážeme v týchto priestoroch absorbovať.“ Ľubovnianske múzeum v januári tiež zvíťazilo vo verejnom hlasovaní a získalo ocenenie najlepšie kultúrne zariadenie v Prešovskom kraji za rok 2015. Na nadchádzajúcu letnú sezónu je v podhradí pre návštevníkov pripravená novinka – zrekonštruovaný dom správcu. Zmodernizovaná stavba bude slúžiť ako regionálne turisticko-informačné centrum na bezplatné poskytovanie informácií o expozíciách v hrade a skanzene, o histórii a pamiatkach mesta Stará Ľubovňa a jeho okolia.

Napriek výraznejšiemu poklesu návštevníkov (7 800) si druhú priečku udržalo Šarišské múzeum v Bardejove. Päť expozícií v Bardejove a Bardejovských Kúpeľoch si v roku 2015 prišlo pozrieť 47 500 návštevníkov. Viac ako 11 000 z nich bolo zo zahraničia. Múzeum ponúka historickú expozíciu Slobodné kráľovské mesto Bardejov, prírodovednú expozíciu a v areáli kúpeľov skanzen a národopisnú expozíciu vo vile Rákoci. V tejto sezóne sa turisti môžu tešiť na kompletne zrekonštruovanú budovu s expozíciou ikon.

Tretia najvyššia návštevnosť zostáva tradične v Múzeu v Kežmarku, ktoré spravuje druhý hrad v pôsobnosti krajskej samosprávy – Kežmarský. Múzeum v minulom roku zaevidovalo viac ako 37 000 návštevníkov, takmer o 3 000 viac ako v roku 2014. Počet turistov zo zahraničia presiahol 6 000. Najväčší záujem spomedzi aktivít múzea je o tradičné letné podujatie počas festivalu Európske ľudové remeslo. Každý rok v spolupráci s experimentálnym divadlom exTeatro z Ľubice organizujú priamo v expozíciách hradu nevšedné divadelné predstavenie zamerané na postavy a udalosti z dejín hradu a mesta Kežmarok. Divadelné predstavenie má každý rok originálny scenár, ktorý spracúva vždy inú tému.

Vihorlatské múzeum v Humennom spravuje jediný renesančný kaštieľ v Prešovskom kraji – kaštieľ Drughetovcov. Spolu so skanzenom ho v minulom roku navštívilo viac ako 29 000 turistov a to napriek tomu, že od apríla 2015 v kaštieli prebieha veľká rekonštrukcia exteriéru v objeme 2,7 mil. eur. Znamená statické zabezpečenie obvodových múrov, odvlhčenie muriva a kanalizáciu, obnovu vonkajších fasád, kompletnú výmenu strechy, sanáciu krovu a zateplenie podkrovia, komplexnú výmenu okien a mnohé ďalšie práce. „Kaštieľ bude po dokončení pôsobiť novým dojmom, v pláne je totiž aj nový padací mostík, ktorý by sa mal viac podobať tomu, ktorý tu bol kedysi. Výmeny sa dočká aj brána. Bude celkom nová s malými dvierkami, ako to vidieť na niektorých dobových fotografiách,“ približuje riaditeľ múzea Vasil Fedič. Počet návštevníkov výrazne stúpol (o vyše 9 000) v Krajskom múzeu v Prešove a presiahol celkový počet 16 000. Viac ako 11 000 turistov prekročilo brány Vlastivedného múzea a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Podľa štatistiky sa čísla výrazne znížili v Podtatranskom múzeu v Poprade, ktoré je kvôli kompletnej rekonštrukcii od apríla minulého roku uzavreté pre verejnosť. Do konca tohto roka však ponúkne návštevníkom nielen vynovené priestory, ale aj nové expozície, ktorým bude dominovať špeciálna expozícia vzácneho exponátu – kniežacej hrobky.

Zhodne, po 18 000 návštevníkov, zaevidovali v roku 2015 dve galérie v pôsobnosti krajskej samosprávy – Tatranská galéria v Poprade a Šarišská galéria v Prešove. Kým popradská má svoju generálnu rekonštrukciu úspešne za sebou, tá prešovská v tomto roku výrazne zmení svoju tvár. Štatistiku návštevnosti s počtom takmer 8 000 uzatvára Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

„V minulom roku sme do oblasti kultúry investovali takmer 11 miliónov eur. Je to suverénne najvyššia čiastka v histórii a som rád, že sa nám takto podarilo aspoň sčasti splatiť dlh, ktorý sme mali voči našim kultúrnym inštitúciám,“ uzavrel predseda PSK Peter Chudík.