VLÁDA VÝZNAMNE OHROZUJE FINANČNÉ ZÁUJMY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Strana SMER – sociálna demokracia privítala rozhodnutie Európskej rady (ER) z júla tohto roka, na základe ktorého sa Európska únia (EÚ) dohodla, že okrem štandardného rozpočtu pribudne ďalší mechanizmus – plán obnovy – ktorý má pomôcť v boji proti pandémii koronavírusu sumou 750 miliárd eur, z ktorých môže Slovensko čerpať 5,84 miliárd eur. Vládna koalícia však opäť dokazuje svoj bezbrehý amaterizmus. Nielenže neodškodnila ľudí a podniky, ktoré utrpeli krízou, ale rovnako tak odignorovala prípravy na čerpanie finančných prostriedkov z európskeho mechanizmu plánu obnovy.

Do 15. októbra mali krajiny komunikovať svoje predstavy, na čo všetko chcú použiť spomínané európske zdroje. Európska komisia (EK) rovnako nastavila vlastné parametre, ktoré musia štáty rešpektovať pri zostavovaní vlastných plánov obnovy. Ide prevažne o ochranu životného prostredia a ochranu klímy, teda podpora zelených a digitálnych projektov. Už od začiatku leta sme sa vlády neustále pýtali, čo ide robiť s plánom obnovy a ako bude vyzerať. Do Národnej rady (NR) SR sme predložili stanovisko, ktoré nadobudlo právoplatnosť, keďže o ňom vládna koalícia odmietla rokovať. Vláda stále neodpovedala na závažné otázky, ako budú vyzerať konkrétne projekty a či môžeme od začiatku roka 2021 niektoré projekty vo výške 10% predfinancovať.

Sme veľmi sklamaní, keďže 15. október už uplynul a vláda stále nič neponúkla. Bolo evidentné, že vláda nemá nič a ani nič netuší. Reformný plán nie je to isté ako plán obnovy. Máme koniec novembra a znovu kladieme tú istú otázku. Čo sa deje so slovenským plánom obnovy? Je to záväzný dokument, na základe ktoré bude možné čerpať financie zo spomínaného podporného mechanizmu. Ak ho nebudeme mať, môže sa stať, že Slovensko nebude môcť čerpať peniaze.

Tragikomédiou dnešných dní zostáva aj prístup samotnej vládnej koalície. Minister financií aj minister hospodárstva sú v otázke plánu obnovy ticho, ako keby táto téma vôbec neexistovala. V čerpaní peňazí z plánu obnovy budeme pravdepodobne poslední, čo potvrdzujú aj slovenskí europoslanci alebo aj predseda európskeho výboru NR SR, pán Valášek. Vláda sa o tejto téme ani nebaví, ani s nikým nekomunikuje. Sú tam veci, ktoré sa nevzťahujú na plán obnovy. Ide napríklad o výstavbu psychiatrických liečební v každom okresnom meste. Toto sú veci, ktoré sa na plán obnovy vôbec nevzťahujú, sú to v podstate nezmysly.

Slovensko sa dnes nachádza v najakútnejšom ohrození našich finančných záujmov. Mnohé vlády v Európe už majú hotové plány a komunikujú konkrétne projekty s EK. Vláda nemá žiadnu kompetentnosť prijímať relevantné dokumenty, sú jednoducho amatéri.

Rovnako vnímame obrovské trecie plochy vo vládnej koalícii, ktoré sa odrážajú v existencii dvoch línií v boji proti pandémii. Jednu prináša SaS a druhú OĽaNO, pričom R. Sulík nesúhlasí s politikou I. Matoviča a I. Matovič, naopak, dehonestuje plány R. Sulíka.

Ako opozičná strana urobil SMER – SD maximum. Vláda však popiera demokratický rámec republiky a s opozíciou vôbec nekomunikuje. Práve preto sa v najbližších dňoch obrátime v NR SR na vládu a požiadame ju, aby povedala, v akom stave je príprava plánu obnovy za Slovenskú republiku. Bez tohto plánu totiž nemôžeme čerpať ani euro z mechanizmu obnovy.

 tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia