R. FICO: AK SÚ TOTO TIE DÔVODY… TAK POTOM UŽ ANI NEHOVORME O PRÁVNOM ŠTÁTE

Robert Fico sa občanom prihovoril ako právnik, aby vysvetlil termín „prezumpcia neviny“, keďže po predošlej tlačovej besede sa vynáralo zopár otázok k tejto téme. Ako vysvetlil, prezumpcia neviny znamená, že na každého, kto nie je právoplatne odsúdený za trestný čin, treba nazerať ako na nevinného. Je to jedno zo základných ľudských práv. „Toto základné ľudské právo je na Slovensku porušované na hodinovej báze. Stačí, ak sa pozrieme dnes na vyjadrenia vládnych politikov a novinárov k bývalým policajtom, ktorí dnes ráno boli zadržaní. Automaticky z nich urobili páchateľov najzávažnejších trestných činov. Ale oni boli iba zadržaní, pravdepodobne voči nim bude vznesené obvinenie, možno pôjdu aj do väzby, ale stále sú nevinní, až pokiaľ nebudú právoplatne odsúdení,“ vysvetlil predseda strany SMER – SD.

Uviedol príklad bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR: „Po Slovensku chodí taký sudca, ktorý sa volá doktor Sklenka. Doktor Sklenka sa priznal, že prijal dohromady úplatky vo výške 170 tisíc eur za to, že pre niekoho vybavoval súdne spory, najmä pre Mariána Kočnera. Ale za to, že vypovedá a udáva iných sudcov, môže behať po slobode a dokonca míňať aj tie peniaze, čo je podľa môjho názoru svetový unikát. Podpredsedníčku najvyššieho súdu udal tak, že v uznesení o vznesení obvinenia tejto sudkyni je napísané: „V presne nezistenom období, na nezistenom mieste, podpredsedníčka NS SR prijala od neurčitej osoby úplatok vo výške 5000 eur pre doktora Sklenku, ktorej finančné prostriedky mu odovzdala v presne nezistenom období za to, že v právnej veci neurčitého konania bude postupovať podľa jej požiadaviek. Táto sudkyňa skončila vo väzbe, lebo vraj mala ovplyvňovať nejakých svedkov,“ upresnil R. Fico.

Vrcholoví politici samozrejme tvrdia, že je obvinená zo spáchania najzávažnejších trestných činov, hoci sa na ňu vzťahuje prezumpcia neviny.

R. Fico opäť poukázal na nezmyselnosť celoplošného testovania, ktoré evidentne bolo len kvôli minutiu predražených testov. Najlepšie je teda urobiť politický cirkus, aby sa verejnosť zabavila niečím iným. Strana má k dispozícii status novinára z portálu aktuality.sk, kde sa píše: „No budíček okolo tretej ráno. Rýchlo čajík, umyť zuby, zbaliť veci a vyraziť. Máme zásobu energeťákov, čokoládový donut, croissant a tak. Čakáme. Polícia si ide pre bývalého šéfa polície,“ citoval R. Fico.

Ako je možné, že o tejto utajovanej akcii už vopred novinár vedel? Vyzerá to teda ako objednávka politického charakteru. Takto bojuje vláda I. Matoviča s politickou opozíciou, najmä s tou, ktorá si myslí, že má právo si povedať svoj názor.

tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia