DEMONTÁŽ DEMOKRACIE A PRÁVNEHO ŠTÁTU VLÁDOU I. MATOVIČA POKRAČUJE A PREZIDENTKA NEPOCHOPITEĽNE MLČÍ

Na Slovensku sa viac, ako v ktoromkoľvek štáte EÚ potvrdzuje, že vlády milujú krízy, pretože môžu beztrestne porušovať ľudské práva. Na dnešnej tlačovej besede sa podpredsedovia strany SMER – sociálna demokracia venovali téme rozkladu právneho, sociálneho a demokratického štátu. „Všimnime si, ako ticho prechádzajú v parlamente dôležité zákony. Dnes v prvom čítaní bol schválený návrh ústavného zákona, ktorý demontuje ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Slovensko bude mať roku 2023 verejný dlh 70%. Vláda má obrovské množstvo peňazí, napriek tomu Slovenská republika je krajina, ktorá minula najmenej peňazí na podporu zamestnanosti a podporu hospodárskeho rastu. Nie je možné odignorovať to, že vláda presadzuje zákony, ktoré totálne rozbíjajú verejné financie,“povedal predseda strany R. Fico.

Demontáž demokracie R. Fico ilustroval na príklade hlasovania o skupinách priateľstva poslancov s poslancami iných parlamentov. Býva zvykom, že opozícia má právo na určitý počet predsedov skupín a zaradenie svojich vlastných poslancov. V mene koalície vystúpil poslanec Osuský a navrhol vyradiť z týchto zoznamov poslanca Ľ. Blahu z dôvodu, že jeho politické názory nie sú v súlade so záujmami Slovenskej republiky. Strana SMER – SD takýto postoj považuje za hrubý zásah do demokratického zriadenia SR.

„Budem veľmi konkrétny a začnem pani prezidentkou. My, ako poslanci Národnej rady (NR) SR, sme včera poslali otvorený list pani prezidentke. Neviem od koho iného očakáva pani prezidentka, že jej bude písať, ale očakával by som, že na list s vážnym tvrdením bude reagovať. Najmä preto, že včera mala objímajúce stretnutie s I. Matovičom. To je presne pani prezidentka, hrdinka deň pred plošným testovaním, potom ju Matovič prefacká a hrdinka sa stratí. Pýtame sa ešte raz pani prezidentky, prečo toleruje hrubé porušovanie Ústavy Slovenskej republiky? Prečo sa priamo na ňom zúčastňuje? Ak porušuje Ústavu Slovenskej republiky prezidentka, potom si každý na Slovensku povie, idem to robiť aj ja,“ uviedol príklady rozkladu právneho štátu R. Fico.

Ďalej spomenul nebezpečné tendencie, ktoré hovoria, že menšie porušenia ústavy a menšie porušenia ľudských práv sú v poriadku. „Vyplašilo nás, čo predviedla pani ombudsmanka Patakyová, ktorá v závere svojej správy skonštatovala, že ak niekto pred vstupom do objektu žiada od niekoho, aby preukázal, že bol na teste, že je to menší zásah do práva na súkromie. Ako môže konštatovať človek, ktorý sa tvári, že sa vyzná v ľudských právach, že toto bol menší zásah do práva na súkromie. Buď je to zásah, alebo to nie je zásah,“ skonštatoval R. Fico.

Ešte viac šokujúcejšie boli vyjadrenia predsedu súdnej rady, bývalého predsedu ústavného súdu SR, J. Mazáka. „Pán Mazák konštatuje, že áno, sú tu porušenia základných ľudských práv v rámci núdzového stavu. Konštatuje, že je tu porušovanie ústavy. Konštatuje, že všetky legislatívne kroky narážajú na Ústavu Slovenskej republiky. Ale on vraj nechce byť pri hodnotení týchto porušení právnikom, ale chce byť človekom. A preto, keď sa ho pýtajú, prečo je ticho, lebo že on to rešpektuje. To, čo predviedol ho diskvalifikuje ako právnika. Nemôže povedať, že akceptuje porušovanie ústavy a ústavných zákonov. Posielame všetkým členom súdnej rady jeho vystúpenie a jeho tvrdenia,“ povedal R. Fico.

Dnes ráno istý novinár uverejnil status, že už od tretej ráno sa pripravuje na zásah polície, ktorá sa týkala bývalých predstaviteľov policajného zboru. „Ako je možné, že čakali televízne štáby na mieste policajného zásahu, keď je takáto operácia utajená? Verejne žiadam pána policajného prezidenta, aby urobil poriadok. Nesmie sa stať, aby novinári alebo ktokoľvek iný vedel skôr o takomto zásahu, ako často orgány činné v trestom konaní. My to za normálne nepovažujeme a vidíme v tom jasnú politickú objednávku na tieto zásahy, pretože cieľom je ukázať verejnosti každého jedného človeka, na ktorého sa vzťahuje prezumpcia neviny, ako má na rukách putá a je odvádzaný preč,“ dodal predseda strany SMER – SD.

tlačové oddelenie strany SMER – sociálna demokracia