JEDINÝM CIEĽOM NÁKUPU TESTOV BOLA ROZPRÁVKOVÁ ZLODEJINA

Podpredseda strany SMER – sociálna demokracia Ladislav Kamenický sa dnes zúčastnil poslaneckého prieskumu na Finančnej správe (FS) SR. Cieľom tohto prieskumu bolo získať informácie o tom, ako došlo k nákupu obrovského množstva 10 miliónov testov za 43,5 milióna eur, aká bola nákupná cena a aká bola predajná cena, za ktorú Slovensko cez Správu štátnych hmotných rezerv vedené nominantom SaS, tieto testy kúpilo. 

Aj keď platí zákon o daňovom a colnom tajomstve, podmienený mlčanlivosťou, ktorý musíme rešpektovať, môžeme vám v rámci možností povedať niekoľko základných a zásadných posolstiev. „Majiteľ malej trnavskej firmy z perníkovej chalúpky, pán Krajčovič, verejne klamal. Na týchto testoch totižto zarobil milióny eur, nie stotisíce ako sám tvrdil, a to je obrovský rozdiel. Prepojenia v tejto kauze sú závažné a maximálne očividné. V strane SMER – SD sme už od začiatku tvrdili, že antigénové testy sú absolútny nezmysel, nefungujú a zbytočne sa na ne míňajú desiatky miliónov z vreciek Slovákov,“ uviedol L. Kamenický.

Doteraz vláda nakúpila 13,5 milióna testov, z čoho sa minulo približne 6,5 milióna kusov a v skladoch zostáva ešte 7 miliónov testov. „Načo je 5,5 miliónovému Slovensku ďalších 16 miliónov kusov testov? Spolu budeme mať 23 miliónov zlých antigénových testov, ktoré sú maximálne nepresné. Desiatky miliónov eur stáli testy, desiatky miliónov stála procedúra testovania. Zatiaľ sa minulo na nezmyslené testovanie približne 200 miliónov eur, za čo sme mohli pokojne postaviť 3 až 4 regionálne nemocnice,“ konštatuje L. Kamenický. 

Veľmi zaujímavý je aj fakt, že trnavská škola Besst, ktorej majiteľom je pán Krajčovič, majiteľ firmy Eurolab lambda figurujúcej v kauze rýchlotesty vlády Igora Matoviča, je veľmi aktívna vo veci otvorenia druhého stupňa škôl s tým, že treba testovať deti, rodičov a rovnako tak aj pedagógov a míňať pri tom nimi nakúpené testy. Igor Matovič potrebuje minúť na deťoch 23 miliónov testov, aby opäť niekto zarobil pochybné milióny eur a nabalil sa na tomto nehoráznom kšefte. 

„Z testovania sme fakticky nezistili nič, údaje sú nepoužiteľné, neuchopiteľné a nevieme sa z nich dozvedieť nič relevantné. Máme preto právo opakovať, že sa celoplošne testovalo len preto, aby sa míňali testy, na ktorých sa niekto veľmi dobre nabalil z peňazí občanov. Otázka znie, kto dá človeku z perníkovej chalúpky zarobiť milióny eur a ten človek len sedí vo svojej kancelárii a posiela maily do Južnej Kórei? Za toto má dostať milióny eur zo štátneho rozpočtu?,“ pýta sa predseda strany SMER – SD R. Fico, pričom konštatuje, že „jediným cieľom nákupu nepresných testov bolo zarobiť veľké peniaze, čo poslanecký prieskum len potvrdil.“