PLÁN OBNOVY – PLÁN PREMÁRNENÝCH PRĹEŽITOSTÍ

Na včerajšej tlačovej besede sa venovali podpredsedovia strany SMER – sociálna demokracia Ladislav Kamenický a Richard Takáč jedinej téme, a tou bol plán obnovy. Podľa Ladislava Kamenického ide o „plán premárnených príležitostí“. Ako upresnil: „Ešte v júli minulého roku Európska rada schválila tzv. Rámec národných plánov obnovy, kde sa hovorilo o tom, že potrebujeme nejaký plán, ktorý v priebehu najbližších troch rokov navrhne, do čoho budeme investovať až šesť miliárd eur na to, aby sme obnovili slovenské hospodárstvo, aby sme naštartovali ekonomický rast, aby sme zabezpečili tvorbu nových pracovných miest a sociálnu a hospodársku súdržnosť na Slovensku. To bol pôvodný zámer. Každá krajina mala na to rovnaký čas, od leta minulého roku až do apríla tohto roku. Základnou požiadavkou Európskej komisie bolo, aby bol tento proces maximálne transparentný, aby vzišiel z nejakej verejnej diskusie. Aby tí, ktorí sú najviac postihnutí koronakrízou, sa tam nájdu a ktorým tento plán pomôže. Čo robila vláda Igora Matoviča? Ešte 27. júna povedal, že chce, aby v priebehu leta sme robili x dennodenne otvorené, verejnosti prístupné konferencie. Nekonala sa ani jedna konferencia. V auguste sa začali vyhovárať, že najprv to musia pripraviť na rezortoch, a potom to dajú na verejnú diskusiu. Opäť nič.“

Ďalej v septembri minister Heger tvrdil, že na tom pracuje 100 odborníkov a že sa to pripraví a poskytne na verejnú diskusiu. A 28. januára tohto roku povie Matovič, že sa tých šesť miliárd eur, ktoré by sme mohli dostať, budú deliť podľa straníckeho kľúča. 

V pondelok sa na internete objavil 690 stranový dokument, ten plán obnovy, kde je stále množstvo nedopracovaných oblastí a zrejme to minister Heger predložil pod tlakom, aby stihol termín 30. apríla, kedy sa tento plán má odovzdať. Jeho najväčším problémom je však jeho obsah. „Kde sa v tomto pláne obnovy nájde napríklad drobný živnostník, kaderníčka, pekár, majiteľ reštaurácie, hotely, ktoré počas pandémie najviac trpeli? Pre priemysel v tomto pláne tiež nenájdete nič,“ priblížil L. Kamenický.

SMER – SD bol iniciatívny a predložil už dve uznesenia do Národnej rady (NR) SR, kde hovoril, že musí byť široká diskusia. Druhé uznesenie hovorilo o tom, aby sa v NR SR prerokoval návrh SMERu – SD a mal sa zaviesť krízový manažment na celý projekt. Táto iniciatíva však napriek neschváleniu bola veľmi dôležitá, nakoľko minister Heger začal robiť určité kroky. SMER – SD na ďalšej schôdzi predloží nové uznesenie, v ktorom bude žiadať, aby plán obnovy sa prerokoval v NR SR a bude navrhovať konkrétne oblasti, kam by mala byť pomoc adresovaná.

Minister financií sa chváli tým, že Slovensko bude jedna z najreformnejších krajín, čo sa plánu obnovy týka. „Som zvedavý, ako sa Európska komisia bude pozerať na to, že minister si tam dal daňovú reformu, ktorá tam absolútne absentuje, nie je tam popísané, ako má tá reforma vyzerať. Jediné, čo sme sa dozvedeli, že Slovákom sa bude zvyšovať daň z nehnuteľností trojnásobne, že cigarety vzrastú od 40 do 80 centov na škatuľku a vraj sa budú znižovať dane z príjmu fyzických osôb. Druhá reforma je dôchodková reforma v pláne obnovy. Komisia to bude znova kritizovať vzhľadom na to, že aj tu absentuje táto reforma. Jediné, čo táto vláda vedela urobiť bolo zrušiť 13. dôchodky tak, ako boli v zákone, vedela zrušiť strop na odchod do dôchodku vo veku 64 rokov,“ upresnil L. Kamenický.

Podpredseda strany SMER – SD Richard Takáč sa vyjadril k ministrovi pôdohospodárstva, ktorý pripomenul, že prvotná požiadavka ministra bola, že by chceli 2,4 miliardy eur na pôdohospodárstvo a potravinárstvo na Slovensku. Minister po čase informoval, že bude spokojný, ak z plánu obnovy pôjde aspoň 1 miliarda. Realita je zhruba 60 miliónov na pozemkové úpravy. „Včera som mal možnosť si pozrieť predložený materiál, nič sa tam pre poľnohospodárov a potravinárov nenachádza. Veľká nula. Minister Heger sa včera vyjadroval k tomu, že prečo sa tam nenachádzajú poľnohospodári a potravinári, rozprával nezmyselné veci, ktorým podľa mňa ani nerozumie, lebo hovoril o tom, že na Slovensku majú 4,7 miliardy eur v rámci programovacieho obdobia, ktoré môžu využiť. Je to veľký nezmysel, tieto peniaze majú aj ostatné štáty EÚ. My sme ešte nedorovnali priame platby v porovnaní s ostatnými členskými krajinami a sme na chvoste z hľadiska podpory pre poľnohospodárov a potravinárov. Naši najbližší susedia si vyčlenili pomerne značné finančné prostriedky pre poľnohospodárov a potravinárov,“ dodal Richard Takáč.

Vyjadril sa aj k potravinovej sebestačnosti. Tá sa v rámci EÚ chápe tak, že nie je čisto národná záležitosť, ale je spoločná v rámci európskeho priestoru. „Vyzerá to teda tak, že nám Brusel bude prikazovať, že tu nebudeme chovať, dojiť kravy, nebudeme mať vlastné mlieko, nebudeme mať špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu a všetko nám budú dovážať z iných krajín EÚ. Tento plán sa však volá plán obnovy a odolnosti. Čiže systém máme vytvoriť a prostriedky využiť tak, aby v rámci odolnosti do budúcnosti pri prípadných takýchto situáciách, aby sme sa nedostali do štádia, že teraz chodí 900 kamiónov denne na Slovensko a v prípade takejto krízy iné krajiny zastavia dovoz a my tu budeme úplne bezradní,“ uzavrel Richard Takáč.