PRI TROCH KANDIDÁTOCH NA GP SMER – SD EŠTE ZVAŽUJE PODPORU

Predseda strany SMER – sociálna demokracia R. Fico na dnešnej tlačovej besede reagoval na aktuálne témy dnešných dní. Dnes sa v Národnej rade (NR) SR bude hlasovať o zrušení obedov pre žiakov základných škôl a žiakov v materských školách, taktiež o hlasovaní o Zákonníku práce. „My sme v sociálnom programe mali niekoľko vlajkových lodí, či to boli vlaky zadarmo alebo mnohé ďalšie opatrenia. Pri schvaľovaní obedov zadarmo sme v tom čase privítali, že viacerí predstavitelia vtedajšej opozície s týmto návrhom súhlasili. O to viac nás mrzí, že takýto návrh prišiel dnes do parlamentu v podobe pozmeňujúceho návrhu. Smutné je, že zrušenie obedov vôbec nebolo prerokované s obcami a mestami. Preto chcem povedať, že je to výsmech, čo idú dnes urobiť predstavitelia pravicovej vlády,“ povedal R. Fico. Títo úplne znehodnotia investície, ktoré urobili mestá a obce, aby zvládli nárast stravníkov. V roku 2017, 2018 sa totiž stravovala asi len polovica detí. Navyše zavedenie alternatívy akéhosi bonusu pre deti sa týka iba zamestnaných ľudí, preto mestá a obce budú mať ešte menej peňazí z dane z príjmu fyzických osôb.

V Zákonníku práce chce koalícia zrušiť gastrolístky a nahradiť hotovosťou vo výplate. Podľa strany SMER – SD to bude znamenať zníženie kvality stravovania.

K téme voľby generálneho prokurátora strana zaujala stanovisko, že poslanci z klubu strany SMER – SD pôjdu voliť, zvýšia kvórum, no podľa všetkého sa buď zdržia hlasovania alebo budú proti týmto kandidátom. Pri štyroch zo siedmich kandidátoch už vedenie strany vylúčilo ich podporu, nad zvyšnými tromi ešte uvažuje a možno ich pozve na poslanecký klub. Zároveň strana podá procedurálny návrh, aby sa voľba generálneho prokurátora konala tajne.

K téme výpovede Moniky Jankovskej, kde sa hovorí o vzťahoch, o sudcoch, o súkromných prípadoch sa R. Fico vyjadril stručne, keďže to nemá so stranou SMER – SD ani s ním nič spoločné. „S pani štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou, keď bola vo funkcii, som ako predseda vlády riešil predovšetkým otázku koordinácie zastupovania štátu v obrovských štátnych sporoch. My sme chceli zriadiť špecializovaný úrad, pretože prakticky každý spor, ktorý bol medzi štátom a nejakou súkromnou firmou bol zastupovaný nejakou inou právnickou kanceláriou a boli aj zahraničné právnické kancelárie. Druhá téma, venovala sa ochrane spotrebiteľa veľmi intenzívne. To, čo mala robiť ako štátna tajomníčka, čo som ja ju vnímal, o čom som sa s ňou bavil, tak to robila dobre,“ dodal R. Fico.

Podpredseda strany SMER – SD Ľuboš Blaha sa vyjadril k hospitalizovanému predsedovi parlamentu. Vládna koalícia si totiž usporiadala koaličnú radu v nemocnici, kde je zákaz návštev, porušila teda arogantne všetky nariadenia, ktoré musia dodržiavať bežní občania. Naviac predseda parlamentu vo svojej izbe prijíma nočné dámske návštevy, ktoré šikanujú ošetrujúce sestry a tie po sťažnostiach prídu o odmeny. „A to nie je prvý príklad. Kto si zobral počas štátnej karantény, počas zákazu vychádzania do štátnej limuzíny priateľku, aby ju odviezol?  Ako je možné, že Igor Matovič v lete nemá rúško v miestnosti a pritom tu robí z rúška náboženstvo a chce naháňať protestujúcich 17. novembra, ktorí boli vonku na čerstvom vzduchu bez rúška? To je obrovské pokrytectvo,“ uzavrel Ľ. Blaha.  

tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia