ZAŽÍVAME ROZKLAD PRÁVNEHO ŠTÁTU, SOCIÁLNEHO ŠTÁTU, ALE AJ SOCIÁLNEHO DIALÓGU

Podľa predsedu strany SMER – sociálna demokracia R. Fica liberálna pravicová vláda I. Matoviča na dennej báze pokračuje v deštrukcii sociálneho štátu, pričom hovorí o celom zozname vecí, ktoré predstavitelia moci zrušili. „Táto vláda sa čuduje, keď im hovoríme, že dôchodcom zrušili 13. dôchodky. Mali dostať teraz 460 eur 13. dôchodok a dostanú v priemere 200 eur. Čudujú sa, keď im hovoríme, že zobrali 500 tisíc deťom teplé obedy. Oni im ich naozaj zobrali, pretože nezmyselne chceli ušetriť nejaké finančné prostriedky na tých najmenších deťoch. Zrušili minimálnu mzdu, ktorá bola v zákone schválená. A k tomu prichádzajú ďalšie opatrenia z dnešného dňa, ktoré ukazujú, čo je toto za pravicovú vládu,“ vyjadril sa predseda strany.

Vláda pritom sľúbila, že nebude zavádzať nové dane, že nebude zvyšovať jestvujúce dane a že sa bude správať slušne k zamestnancom. Napriek tomu 13. a 14. plat, pôvodne oslobodený od odvodov a daní, bude zdanený. Ďalšie opatrenie súčasnej vlády sa týka podnikateľov. Doteraz všetci podnikatelia, ktorí mali zdaniteľné príjmy do 100 tisíc eur, platili daň z príjmu vo výške 15%. Po novom sa to bude týkať iba podnikateľov, ktorí majú zdaniteľné príjmy do 50 tisíc eur. Ďalej ruší podporu cestovného ruchu a kúpeľníctva pri odpisovaní budov určených na výkon kúpeľnej starostlivosti. Doba odpisovania po novom bude taká istá, ako pri ktorýchkoľvek iných budovách, rovnako tak bude platiť, ak zamestnávateľ postaví bytovku pre vlastných zamestnancov.

Nie je pravda, že nezamestnaný človek má automaticky nárok na to, aby jeho dieťa malo teplý obed zadarmo. Je niekoľko desať tisíc ľudí, ktorí nespĺňajú určité podmienky a systém ich nezaraďuje do sociálnej siete a neoprávňuje ich na príspevok na bezplatný obed.

Podpredseda strany SMER – SD J. Blanár sa vyjadril k podielovým daniam. Za vlád strany SMER – SD bolo zavedené pravidlo, podľa ktorého sa daň z príjmu fyzických osôb prerozdeľuje v pomere 70% pre obce a 30% pre VÚC. Bolo to z dôvodu prenosu viacerých kompetencií na samosprávy. Samosprávy dodnes nemajú vyplatené náklady súvisiace s prvou vlnou pandémie, čo je okolo 8 miliónov eur a tiež náklady spojené s celoplošným testovaním. „Mal som dnes rozhovory so zástupcami ZMOSu, ktorí povedali, že toto je neprijateľné a pravdepodobne budú aj v tejto veci konať. Nehovoriac o tom, že vláda v tomto vôbec s nimi nekomunikovala. Dochádza k rozkladu právneho štátu, sociálneho štátu, ale aj sociálneho dialógu,“ uzavrel J. Blanár.

tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia